Teszt: JBL Live 770NC vezeték nélküli fejhallgató
A JBL Live 770NC vezeték nélküli fejhallgató masszív, puha fülkagylóval van felszerelve, amely lélegzetelállító hangzást biztosít. Az equalizerek és a Personi-Fi hallásminőségi teszt, amelyet a praktikus párosított alkalmazásban találunk, segítenek a megfelelő egyensúly kialakításában. A fejhallgató szilárd zajszűrést biztosít, két áthallási móddal együtt. De vajon az árához képest eleget nyújtanak?
Gyakran ismételt kérdések és válaszok
A gyártó szerint a fejhallgató akár 65 óra, aktív zajszűréssel 50 óra zenehallgatási időt is elérhet. Beszélgetéssel a JBL 33 órát, ANC üzemmóddal 28 órát bír ki.
A fejhallgató aktív zajszűréssel, környezeti és TalkThru móddal is rendelkezik. A fejhallgatót egyszerre két eszközhöz csatlakoztatva is használhatjuk. A JBL Headphones alkalmazás számtalan hasznos funkcióval egészíti ki, mint például a VoiceAware, a Spatial Sound vagy a maximális hangerő korlátozó.
Sajnos a gyártó nem ad meg IP-besorolást vagy más specifikációt a tartósságukra vonatkozóan. Ezért nem javasolnám az esőben való használatát.
Az alkalmazás nem támogatja a cseh, szlovák, lengyel és magyar nyelvet. Ami a fejhallgatót illeti, minden értesítés konfigurálható az alkalmazásban a hangutasítás szakaszban. Itt nincs magyar - helyette az angol vagy esetleg a német nyelvet lehet használni - de az utasítások egyszerűségét tekintve a magyarra gyakorlatilag nincs is szükség.
A doboz tartalma
A JBL Live 770NC dobozában magukon a vezeték nélküli fejhallgatókon kívül még található:
- egy rövid USB-A/USB-C tápkábel,
- egy praktikus AUX-kábel (arra az esetre, ha a fejhallgató lemerülne, és a készüléknek van fejhallgató-kimenete),
- egy szövet táska az utazáshoz,
- és felhasználói dokumentáció, beleértve egy kézikönyv is.
Egy USB-C/USB-C csatlakozóval rendelkező kábel minden bizonnyal sokoldalúbb lenne (szükség esetén a telefonról történő töltéshez), de ettől függetlenül nyugodtan használhatjuk a saját kábelünket.
A jóval olcsóbb konkurens LAMAX NoiseComfort2 ANC még tartósabb, cipzáras kemény tokot is kapott.
A fejhallgató fekete, fehér, kék vagy homok színben kapható.
A JBL Live 770NC műszaki paraméterei
A sok tulajdonság közül érdemes megemlíteni az akkumulátor élettartamát, amely ANC (zajszűrő) üzemmód bekapcsolása nélkül eléri a 65 órát. Ugyanez a helyzet az előző JBL Live 670NC esetében is, egyébként ez inkább ritkaságnak számít a vezeték nélküli fejhallgatók területén.
Paraméterek | Érték |
---|---|
Fejhallgató típusa | Over-ear |
Töltési mód | USB-C kábel |
A fejhallgató teljes súlya | 256 g |
Csatlakoztathatóság | Bluetooth 5.3 |
Az akkumulátor élettartama | Akár 65 óra (ANC nélkül), 50 óra (ANC-vel) |
Ellenállás | A gyártó nem határozza meg |
Támogatott kodekek | AAC, SBC, LC3 |
Frekvenciatartomány | 20-20 000 Hz (20-40 000 Hz vezetékes) |
Érzékenység | 100 dB/mW |
Átalakító mérete | 40 mm |
Impedancia | 32 Ω |
Mikrofon | Igen |
Nagyméretű, puha fejhallgató a kényelmes viseletért
Annak érdekében, hogy a fejhallgató a lehető legkényelmesebb legyen, még hosszú ideig tartó viselés esetén is, a JBL nagyméretű műbőr fülkagylókat adott a fejhallgatónak. A fülkagylók körülveszik az egész fület, és nem nyomják össze, mint a kisebb fülkagylóval rendelkező fejhallgatók. Másrészt ez egy kicsit nehezebbé teszi a Live 770NC-ket, mint mondjuk a JBL Live 670NC-ket (amelyeket emiatt szívesebben viseltem). Eközben a Sony WH-CH720N-nek sikerült kombinálnia a nagyobb fülkagylót a könnyű súllyal.
Az állítható, textúrázott anyaggal borított fejpánttal a fejhallgató stílusosnak tűnik - de sajnos ez könnyen bekaphatja a hajat. A fülkagylón hímzett R-ek és L-ek vannak, hogy minél gyorsabban felismerhessük az oldalakat, míg a külsejüket és a hidat a JBL logója díszíti.
A híd magassága mellett a kagylóhéjakat is be lehet állítani, amelyek könnyen forgathatók és kompakt méretűre összehajthatók, de erre nem minden fejhallgató képes. Mivel a JBL fejhallgatói meglehetősen masszívak és terjedelmesek, az összecsukással némi helyet lehet megtakarítani.
A Live 770NC-k elég masszív kialakítású, és nem mozdulnak el a fejen, amikor sétálás közben. Ha azonban futni megyünk, vagy a fejhallgatóval akarunk edzeni, a nagy fülkagylók miatt a fejhallgató hajlamos lecsúszni. Így sportoláshoz nem ajánlanám őket. Ne feledje azt sem, hogy a többi over ear fejhallgatóhoz hasonlóan a teljes hangzásukhoz hozzájárul a meleg hangzás. Ezért a sportolók valószínűleg jobban fogják szeretni az okos JBL Live Beam 3 in-ear fülhallgatót.
A funkciók kincsesbányája
A JBL Headphones alkalmazás kompatibilis a fejhallgatóval, és letölthető az App Store-ból és a Google Play-ből is. Az alkalmazás nemcsak áttekinthető és intuitív, hanem rengeteg funkciót kínál. Ezek közé tartozik többek között:
- equalizer beállítása (lehetőség van az előre készített módok mellett sajátot is létrehozni),
- térhatású hang, amely zenéhez, videókhoz és játékokhoz szimulál térhatást,
- intelligens hang- és videófunkció,
- maximális hangerő-korlátozó a halláskárosodás megelőzésére,
- és a VoiceAware, amely lehetővé teszi, hogy hívás közben is hallja a saját hangját.
Könnyen beállítható hang- és sávszélesség üzemmódok
Állítsa be részletesen a hangot az alkalmazásban, például egyensúlyozza ki a jobb és a bal fülhallgatót, vagy kapcsolja be a Smart Video funkciót, hogy elkerülje a késleltetést játék közben. Az alkalmazás fő funkciója az equalizerek létrehozása (ezek a különböző frekvenciasávok hangerőszintjeit állítják be). Használja őket, hogy a hangzást az ízlése szerint alakítsa, akár a basszust szeretné csökkenteni, akár a középhangokat kiemelni.
A JBL Headphones alkalmazás sávszélességi módok és azok teljesítményének szabályozását is biztosítja. Mind az ANC (aktív zajszűrés), mind az Ambient Awareness (áthallás) módok esetében beállíthatja a kívánt erősséget. Az ANC mód emellett adaptívan is elnyomja a környezeti zajokat, a helyszín függvényében.
A hang kiszivárgás megelőzésével megakadályozza, hogy a zene kiszivárogjon a fejhallgatóból, és a körülöttünk lévő emberek halljanak belőle akármit is. Én azonban nem találtam különbséget a hangzáson, amikor kipróbáltam.
Tetszett az a funkció, hogy a fejhallgató inaktivitás esetén automatikusan kikapcsol. Így ha elfelejti kikapcsolni, akkor is magától kikapcsol egy idő után. Ha teljesen elfelejti, hogy hova tette a fejhallgatót, a Google Finder segíthet. A Find My szolgáltatás sajnos nem támogatott.
A fülérzékelésen alapuló automatikus lejátszás/szünet funkció is elérhető, bár ez a JBL Live 670NC esetében gyorsabban reagált. A 770NC változatnak kisebb késése volt, körülbelül egy-két másodperc, így időnként lemaradtam egy-egy dal vagy videó elejéről.
A Personi-Fi finomít a gyengeségeken
A Personi-Fi a hallásminőség felmérése alapján az Ön füleihez igazítja a hangzás egyensúlyát. Kiemel egy frekvenciát vagy oldalt, hogy a hang egyenletesen el legyen osztva a fejhallgatóban, ami végül jelentős különbséget eredményezhet.
A gombok kiegészítik az érintésvezérlést
A fejhallgató vezérlése a jobbkéz felől elérhető, mivel az összes többfunkciós gomb és az érintőgomb csak a jobb oldali fülkagylón található. A gombok gyakorlatilag kiállóak, de elég közel vannak egymáshoz, így elsőre nem biztos, hogy könnyen megtalálhatók tapintás alapján. Idővel a használat egyre természetesebbé válik, mégis inkább az érintésvezérlőkre hagyatkozom. A jobb oldali fülkagylón lévő JBL logót megérintve válthat zeneszámot, indíthatja a hangasszisztenst, vagy kezelheti a bejövő hívásokat.
Az érintőpad dupla érintésével fogadhat és befejezhet hívást, de nem utasíthat el semmit. Hosszan nyomva tartva némítani lehet a mikrofont.
Az érintőfelület nagyon érzékeny, és ha hajlamos mindent megérinteni, akkor az alkalmazásban kikapcsolhatja (kivéve a hívásvezérlést). Ezután a + és – gombokkal válthatunk sávot, amelyet a hangerőszabályzás közben is használunk.
Ezen kívül a fejhallgatón található egy Bluetooth gomb is. Ez lehetővé teszi, hogy a fejhallgató folyamatosan két eszközhöz is csatlakozzon. A legkülső gombbal az átviteli módok között választhat - egy koppintással válthat a környezeti és az ANC mód között, dupla koppintással pedig bekapcsolhatja a TalkThru módot.
Az átviteli mód, a párosítási mód és a fejhallgató be-/kikapcsolása esetén egy hang értesíti Önt, így mindig képben lehetünk, hogy éppen mi történik. A hangos értesítések azonban kikapcsolhatók.
A készülék érintésvezérelt hangalapú asszisztense megbízhatóan reagál. A fejhallgató támogatja a szokásos Siri-t, Bixby-t, de a Google Assistantot vagy Alexát (csak Androidos készülékeken letölthető) is. Ezen kívül a JBL beszéddel is vezérelhető, ahol csak beszélni kell a fejhallgatóhoz (például „Hey Google" vagy „Alexa"), és az válaszol.
Tapasztalataim szerint a kihangosított hangvezérlést kiválóan kezelte a Galaxy Buds3 fejhallgató. Ha van Samsung készüléke, mindenképpen érdemes kipróbálni.
Zökkenőmentes kapcsolat a JBL Live 770NC-vel
A JBL vezeték nélküli fejhallgatója nem okozott csalódást a csatlakoztathatóság tekintetében. Az első alkalommal egyszerűen bekapcsolja a fejhallgatót, és a Live 770NC felugrik a beállítások között. Ezt követően a csatlakozás mindig automatikus és zökkenőmentes mind az Android, mind az iOS eszközökön.
Ha például a kapcsolat megszakadna, a + és - gombok egyidejű lenyomása 5 másodpercig újraindítja a fejhallgatót.
A többpontos csatlakoztathatóság, vagyis az egyszerre két eszközhöz való csatlakozás szintén a JBL kisujjában van. Csak nyomja meg a fejhallgatón lévő Bluetooth gombot, hogy párosítási módba állítsa. Ezt követően a fejhallgató minden alkalommal zökkenőmentesen csatlakozik mindkét eszközhöz. Ha például videókat néz a számítógépén, és a telefonját a szomszéd szobában hagyta, amikor beérkezik egy hívás, a fejhallgató automatikusan párosít, és elkezd csörögni. Ez lehetővé teszi, hogy zökkenőmentesen váltson egyik eszközről a másikra. Az Apple készülékeknél azonban kicsit tovább tarthat a csatlakozás – néha szüneteltetni kell a videót az első készüléken, várni néhány másodpercet, majd elindítani a videót a másodikon.
A hangot akár a számítógépéről is vezérelheti és szerkesztheti a mobiltelefonjára letöltött JBL Headphones alkalmazással. Csak hagyja a fejhallgatót mindkét eszközhöz csatlakoztatva. Ha utána leválasztja a mobiltelefonról, az utoljára kiválasztott felület megmarad - az utolsó equalizer, maximális hangerő-korlátozó stb. Mint hogyha ki sem kapcsolta volna a fejhallgatót.
Bőséges akkumulátor-üzemidő több órás zenehallgatáshoz
Hosszú utazásokra is magával viheti a fejhallgatót anélkül, hogy aggódnia kellene a lemerülés miatt. A JBL Live 770NC kiemelkedik 850 mAh-os akkumulátorával, amely átlagon felüli üzemidőt garantál. Az ígért 65 óra zenelejátszás (50 óra bekapcsolt ANC-vel) számomra teljesíthetőnek bizonyult. Nagyjából fél hangerőn hallgatva és az ANC-t csak alkalmanként használva a fejhallgató 60 órát bírt ki.
A gyorstöltés további bónusz, mindössze öt perc alatt további négy órányi zenehallgatáshoz elegendő energiát biztosít. A 0-ról 100%-ra történő feltöltés mindössze két és fél órát vesz igénybe.
Ha az akkumulátor lemerül, az AUX-kábel segítségével folytathatja a zenehallgatást. Számolnia kell azonban azzal, hogy így nem működik a mikrofon, és csak az áthallgatási mód megváltoztatására szolgáló funkció marad működőképes.
Egyszerűen nem fogja tudni a pontos akkumulátor-állapotot. A párosított eszközön látja a százalékos értékeket, de azokat a legközelebbi tízesre kerekítve mutatja.
Teljes hang- és zajszűrés a JBL Live 770NC-vel
A Live 770NC Bluetooth fejhallgató erőteljes hangzást ígér, amit a 40 mm-es hangszórókkal ér el. A támogatott kodekek közé tartozik a szabványos SBC és AAC, de az LC3 is, amely bizonyos Android készülékekkel kompatibilis. Csak hallgatással nem fogunk nagy különbséget észrevenni, de a hangzás mindenképp az egyik legjobb, amit eddig teszteltünk.
Ami az összképet illeti, a basszusok, bár markánsak, szépen a háttérbe vannak helyezve, míg a magasak jól érvényesülnek az előtérben. Az eredmény egy tiszta, magával ragadó hangzás. Mi több, ha az AUX-kábelt használja, az élmény fokozódik - a magasabb hangok még pontosabban elkülönülnek. Bár az alsó középhangok kissé jobban is elkülönülhetnének a basszustól, e fejhallgató hangminősége egyértelműen felülmúlja az árkategóriájában található versenytársakat, sőt még az olyan régebbi, magasabb kategóriájú modelleket is, mint a SONY WH-1000XM4.
Ha még mindig túl erősnek találja például a basszust, és nem rajong a D'n'B-ért vagy a Dubstepért, az alkalmazásban található equalizerek segítenek. Használja őket, hogy az ízlésének megfelelően állítsa be a hangzást. Emellett a Spatial Sound effekt vagy a Personi-Fi finomhangolása is hatással lesz a végső hangzásra. Mégis, ebben az árkategóriában elvárnám, hogy a fejhallgató a lehető legáltalánosabban legyen hangolva gyárilag. Másrészt nem minden vezeték nélküli fejhallgató (még a drágábbak sem) kínál equalizereket.
Az utoljára kiválasztott equalizereket és egyéb beállításokat a fejhallgató megtartja. Így nem kell sokat foglalkoznia a gyári beállításokkal. Csak ha kikapcsolja a fejhallgatót, vagy ha lemerül az akkumulátora, akkor veszíti el a hozzáférést az equalizerekhez.
A JBL Live 670NC-hez képest, amelynek sokkal kisebb a fülkagylója, ez a fejhallgató kialakításának köszönhetően jobban képes a zene átvitelére, és teljesen körülzárja a hallgatót.
Zajszűrés és adaptív üzemmódok
Maga a vezeték nélküli fejhallgató körbeéri a fület, így a környezeti zajok egy részét már passzívan is csillapítja. A JBL-nek van egy nagyon tisztességes aktív zajszűrése is, az ANC (Active Noise Cancelling). Ha egy zajos repülőgépre vagy egy zsúfolt helye megy vele, Ön is ugyanúgy értékelni fogja az ANC üzemmódot, mint én. Ráadásul az alkalmazásban meg lehet adni az erősségét is.
Az adaptív zajszűrés csak bónusz. Így csendesebb környezetben csökkenti a csillapítást, míg forgalmasabb környezetben automatikusan hozzáadja. Hosszú és intenzív elnyomástól hosszú idő után szédülhet az ember, így az adaptív mód kellemesebb lehet.
Másrészt a Ambient Aware (átjárható üzemmód) jó szabadtéri vagy otthoni használatra. Ezzel együtt bármikor csökkentheti vagy növelheti az intenzitást az alkalmazásban a hangulata vagy igényei szerint. Ezután, ha szeretné teljesen hallani a környezetét anélkül, hogy levenné a fejhallgatót, akkor a gombot duplán megnyomva kapcsolja be a TalkThru módot. A hang halkabb lesz, és könnyedén kommunikálhat a környezetével. Egy újabb dupla nyomásra ezután visszatér az eredetileg aktív üzemmódba.
A mikrofon használata
A JBL Live 770NC beépített mikrofonját elfogadhatónak találtam. Ha elég hangosan, tisztán és csendes környezetben beszélünk, a hangot gond nélkül átviszi. Zajosabb környezetben, bár a szolid zajszűrés működik, a hang valahogy küzd a környezettel. De ez érthető. Pozitívum, hogy telefonálás közben váltható az ANC és a környezeti mód között.
Ha összehasonlítom a teljesítményt más over-ear fejhallgatókkal, a LAMAX NoiseComfort ANC-vel vagy a Sony WH-CH720N-nel, a mikrofon kiválóan teljesít.
Telefonálás közben nagyon értékeltem a VoiceAware funkciót. A fejhallgató szigetelése révén nem csak a környezetéből hall kevesebbet, hanem magából is kevesebbet hall, ami nem mindig kellemes. A VoiceAware funkcióval azonban a saját hangja eljut Önmagához is, így a kommunikáció azonnal kellemesebbé válik.
Munkahelyi hívásokhoz vagy játékhoz ez a fejhallgató kiváló választás lehet, de csendes környezet szükséges hozzá. A fejhallgató külön játékmódot is kínál a Spatial Sound for gaming formájában, amely támogatja az audio-videó szinkronizálást és a dinamikus hanghatásokat.
Összegzés – kinek ajánlanám a JBL Live 770NC fejhallgatót?
A JBL Live 770NC vezeték nélküli fejhallgató lenyűgöző hangminőséget nyújt, amely szerintünk az egyik legjobb a kategóriájában. A JBL Headphones alkalmazásban található hangszínszabályzó és különböző effektek segítségével a hangzás kiegyensúlyozását könnyedén a saját ízlésünkre szabhatjuk.
A JBL mindenképpen pluszpontokat érdemel a kiváló akkumulátor-üzemidőért, ami azt jelenti, hogy nem kell gyakran aggódni a töltés miatt. A szövet tok, a minőségi zajszűrés és az erős AUX kábel révén a fejhallgató hűséges útitársnak bizonyulhat. Sportoláshoz azonban nem annyira ideális. Ráadásul egyesek számára túl vaskos lehet, és a nagyszerű ANC üzemmód ellenére zártnak és nehéznek érződhet.
Mindezek mellett értékelem a kiváló érintésvezérlést és a megbízható csatlakoztathatóságot, mind az Android, mind az iOS eszközökkel.
Teszt: JBL Live 770NC vezeték nélküli fejhallgató
-
Hangminőség
-
A kivitelezés minősége
-
Akkumulátor
-
Vezérlők és funkciók
-
Ár/teljesítmény arány
-
Útközbeni használat
-
Sportoláshoz való használat
-
Irodai/telefonhasználat
-
Játékos használat
-
Univerzális mindennapi használat
Sound elite fejhallgató
A JBL Live 770NC vezeték nélküli fejhallgató masszív, puha fülkagylóval van felszerelve, amely lélegzetelállító hangzást biztosít. Az equalizerek és a Personi-Fi hallásminőségi teszt, amelyet a praktikus párosított alkalmazásban találunk, segítenek a megfelelő egyensúly kialakításában. A fejhallgató szilárd zajszűrést biztosít, két áthallási móddal együtt. De vajon az árához képest eleget nyújtanak?
Előnyök
- Kiváló hangminőség
- Aktív zajszűrés és két áthallási mód
- Páratlan akkumulátor-üzemidő
- Utazótáska, AUX kábel
- Alkalmazások equalizerekkel
- iOS és Android támogatás
Hátrányok
- Nagyobb súly
- A híd vonzza a szennyeződéseket