Teszt: Xiaomi Redmi Watch 5 Active okosóra

Erősségek
  • Kényelmes ár
  • Hosszú akkumulátor élettartam
  • Hívás tükrözés
  • SOS gomb
  • Egyszerű és világos rendszer
Gyengeségek
  • GPS hiánya
  • Korlátozott sportfunkciók
  • Műanyag tok
  • Nincsen úszási mód
Értékelés
3.9/5

Az okosórák és a fitneszkarkötők közötti határvonal nagyon vékony, köszönhetően néhány Xiaomi modellnek. Ilyen például a Xiaomi Redmi Watch 5 Active, amely kialakításában hasonlít egy okosórára, de felszereltsége egyértelműen inkább a fitneszkarkötők közé tartozik. Napközben figyeli az alapvető egészségügyi funkciókat, számos praktikus életmódfunkciót kínál, és tömören és érthetően értékeli a sporttevékenységeket. Mit kínálnak nagyon kedvező árukért, és mi hiányzik belőlük?

Gyakran ismételt kérdések és válaszok

Mi a különbség a Xiaomi Redmi Watch 5 Active és a Watch 5 Lite között?

A Xiaomi Redmi Watch 5 Active kedvezőbb árú, LCD kijelzővel rendelkezik, és nem kínál GPS-t vagy giroszkópot. A Xiaomi Redmi Watch 5 Lite nagyobb felbontású AMOLED kijelzővel rendelkezik, van benne GPS és giroszkóp is, és valamivel magasabb az ára. Az azonos ellenállósági tanúsítvány ellenére a vízi sportok csak a Lite változaton érhetők el.

Lehet telefonálni az órával?

Igen, ami egy nagyon kényelmes funkció. Az óra támogatja a Bluetooth-on keresztül történő hívástükrözést. A numerikus billentyűzeten tárcsázhatjuk a kedvenc személyeket, a legutóbb hívott számokat vagy bármely más számot.

Támogatja a Xiaomi Redmi Watch 5 Active a fizetéseket?

Nem, az órában nincs NFC-chip.

A műszaki paraméterek megfelelőek az árához képest

Tekintettel a nagyon kedvező árra, kompromisszumokra számítottam a paraméterek tekintetében. Az alábbi táblázatból az IPS LCD kijelző a legérdekesebb, ami az AMOLED technológia korában eléggé elavultnak tűnik. Amiért azonban egyértelműen meg kell dicsérnem a Xiaomi Redmi Watch 5 Active-ot, az az akár 18 napos akkumulátor-üzemidő. Ezt elsősorban a GPS és néhány más fejlett érzékelő hiányának tulajdonítom be.

ParaméterekÉrték
Szíj típusaPoliuretán (TPU)
EllenállásIPX8, 5 ATM (nem támogatja a vízi sportokat)
Kijelző2", IPS LCD kijelző, 320 x 385 px
Az akkumulátor élettartamaAkár 18 nap
Töltési módMágneses tápkábel
CsatlakoztathatóságBluetooth 5.3
Operációs rendszerHyperOS
Méretek (szíj nélkül)49,1 x 40,4 x 11,4 mm
Súly (szíj nélkül)30,6 g

Ha többet szeretne megtudni az óra specifikációiról, olvassa el az okosóra kiválasztásáról szóló cikkünket, vagy tekintse meg az egyes modellekről szóló véleményünket.

A szögletes házbanban a műanyag dominál

Az óra kétféle kivitelben - fekete és ezüst- kapható. Mindkét esetben a ház műanyagból készült. Az oldalak matt felületűek, a szálcsiszolt alumínium vagy más fém utánzására utalva. Az éles dizájnnal már találkoztunk az előző generációs Xiaomi Redmi Watch 4-ben is, de az alumíniumból készült tokot kapott, a Xiaomi Redmi Watch 5 Lite verziója szintén műanyagból készült.

A műanyag ház természetesen kevésbé tartós, mint a fém. A normál használat során a munkahelyemen, kerékpáron, futás vagy házimunka közben tesztelve a műanyag nem szenvedett sérülést. Ugyanez igaz az edzett üvegre is, amelyre a gyártó nem ad további specifikációkat.

Széles keretű LCD kijelző
Széles keretű LCD kijelző

A szíjat tartó kis akasztók szintén műanyagból készültek. Mivel ennek az anyagnak az élettartama sokkal rövidebb, mint a fémnek, hosszú távon ez lehet az óra legnagyobb gyengesége. Ha ügyetlenül vagy hanyagul bánunk vele, a tartók eltörhetnek.

A lábakat hurokkal ellátott hevederek támasztják alá.
A kis nyílásokat egy meghosszabbított résszel támasztják alá

A Xiaomi Redmi Watch 5 Active végül nem nyűgözött le, pedig elég olcsó. A dizájn elég vicces és az óra alkalmas a mindennapi körülményekre, azonban a nagyobb sérülésveszéllyel járó extrém körülményekhez (pl. igényesebb kézi munkára vagy extrém sportra) semmiképpen nem ajánlom. Különösen, ha figyelembe veszem az IPX8 szintű védelmet, amely nem határozza meg a por és a részecskék behatolásával szembeni ellenállást.

Az IPS LCD kijelző miatt alacsonyabb az ár

Manapság az LCD kijelzőket a legtöbb esetben a gazdaságosabb és jobb AMOLED kijelzők váltják fel. Bár a Xiaomi Redmi Watch 5 Active kijelzője nem kínál igazán sötét feketét, a kontrasztja jó és a színek élénkek.

A 320 x 385 pixeles felbontással a kijelző éles, a szöveg pedig szépen olvasható. A maximális fényerő eléri az 500 nitet, ami nem ideális a kijelző megtekintéséhez a közvetlen napfényben, de használat közben nem volt vele igazán nagy problémám. Az órát ősszel, többnyire felhős időben teszteltem.

Szintén a fényerőhöz kapcsolódik a környezeti viszonyoknak megfelelő automatikus beállítás hiánya. Az órából ugyanis hiányzik a környezeti fényérzékelő e tekintetben. A gyakorlatban a fényerő minden beállítását manuálisan kell elvégezni a beállításokon keresztül. Nem találtam praktikusnak, hogy a fényerőbeállítás ikonja még a gyorsbeállítások sávjában sem található meg. Az órából hiányzik az Always-on kijelző is, ami megint csak az AMOLED kijelzők sajátja.

Apró esztétikai hiba a kijelző széles fekete szélei. Mivel az LCD-panel fekete színe mindig világít, a perem látható és nehéz nem észrevenni.

Egy nagyobb óra, ami nagyon kényelmes

A Xiaomi Redmi Watch 5 Active meglehetősen nagy tokkal rendelkezik, amelyet egy poliuretán szíj egészít ki. Így az óra 135-205 mm-es csukló körmérettel rendelkező csuklókhoz alkalmas. Az én 160 mm-es csuklómon a mérete ellenére tartotta magát, és úgy éreztem, mintha semmi nem lett volna rajtam, ami elsősorban a könnyű műanyag háznak köszönhető. Miután biztonságosan meghúztam, az óra kényelmes volt a szokásos irodai munka, alvás és sportolás közben is.

Az akkumulátor élettartama tesztünkben 12 nap

A gyártó szerint az óra normál használat mellett egyetlen töltéssel bírja 18 napig, igényesebb körülmények között pedig 12 napig, ami igen tiszteletreméltó érték. Ezen értékek elérésének feltételei a gyártó weboldalán részletesebben meg vannak határozva. Az akkumulátor élettartamát a következő körülmények között tettem próbára:

  • napi 30 perc sportolás,
  • egész napos pulzusszám-, stressz- és telítettségmérés,
  • fejlett alvásfigyelés,
  • napi 5 perc telefonálás,
  • az értesítések és az óra funkcióinak rendszeres megtekintése.

Ilyen körülmények között a Xiaomi Redmi Watch 5 Active körülbelül 10 napig bírta egyetlen töltéssel. Tekintettel arra, hogy az óra csak két érzékelőt kínál, és a funkciói kissé korlátozottak, nem voltam túlságosan meglepődve a hosszú akkumulátor-üzemidőn. Ez azonban még mindig az óra egyik erőssége, különösen azon felhasználók számára, akiknek nincs szükségük egyéb funkcióra.

Az óra támogatja az Ultra Battery Saver funkciót is, amely a funkciókat csak az idő, a dátum, a töltöttségi szint és a lépésszám megjelenítésére korlátozza. Az üzemmód aktiválásakor az akkumulátor élettartama a háromszorosára emelkedhet.

Sportfunkciók kevésbé sokat sportolók számára

Az értékek érzékeléséhez az óra pulzusmérővel, oximéterrel és gyorsulásmérővel ellátott pulzusmérővel rendelkezik. Emiatt a sportmérések meglehetősen korlátozottak, de ez persze várható az alacsony ár miatt.

A Xiaomi Redmi Watch 5 Active több mint 140 sportmódot kínál, köztük futó és kerékpáros sportágakat. A táncstílusok, az erőnléti tevékenységek és sok más sem hiányozhat.

Hol kapható Xiaomi Redmi Watch 5 Active
Xiaomi Redmi Watch 5 Active
Értékelés
3.9/5

Ami viszont egyértelműen hiányzik, azok a vízi sportok. Így az óra nem használható medencében vagy nyílt vízben való úszáshoz. Az IPX8 és az 5 ATM ellenállásnak köszönhetően azonban a zuhanyzás vagy az esőben való sportolás nem árthat nekik. A rendszer még olyan funkcióval is rendelkezik, amely a hangszóróból a vizet leereszti. A Xiaomi Redmi Watch 5 Lite verziója támogatja a vízi sportokat.

A gyártó szerint az ISO 22810:2010 szabvány szerint a medencében, vagy a sekély vízben végzett tevékenységek nem árthatnak az órának. Ugyanakkor arra is figyelmeztet, hogy ez az ellenállás nem állandó, és idővel romolhat.

A pulzusmérő pontossága nem a legjobb, de az árához illeszkedik

Összehasonlítottam a pulzusmérőt a Polar H10 mellkaspánttal. Mivel azonban a Mi Fitness alkalmazásból nem lehet exportálni a pulzusszámfájlt, az így kapott összehasonlítás csak az alábbi képernyőképek formájában valósul meg. Mint látható, a két eszköz felvétele viszonylag eltérő. Annak ellenére, hogy az óra képes volt reagálni az intervallumok változására, a mért értékek nem mindig feleltek meg a valóságnak.

Összehasonlítás a mellkasi övvel
Összehasonlítás a mellkasi övvel
Ideiglenes görbeinterleaving (az óra nem támogatja a pulzusszám-exportot)
Ideiglenes görbe összekapcsolás (az óra nem támogatja a pulzusszám-exportot)

Végeredményben azonban a készülék árát tekintve a pontosság elmegy. A drágább órákhoz képest, amelyek felvétele gyakran szinte lemásolja a mellpánt ívét, a Xiaomi Redmi Watch 5 Active egyértelmű hátrányban van. Éppen ezért inkább túrázóknak ajánlanám.

Az órából hiányzik a GPS. Így az óra a tevékenységek során az okostelefonról rögzíti a tartózkodási helyet. Ez azt jelenti, hogy ha rögzíteni szeretné az útvonalát, akkor mindig magával kell vinnie egy GPS-jelet fogadó telefont.

Mérőszámok inkább szabadidős sportolók számára

A pulzusszám mellett az óra meghatározza a zónáit is. Ezekből általában öt van, és a Xiaomi Redmi Watch 5 Active esetében ezek a következők: könnyű, intenzív, aerob, anaerob és VO2 max. A mérést ezután kiegészíti az egyes zónákban sportolás közben eltöltött idő. Az én futásaim többnyire az intenzív és az aerob zónában voltak, ami megfelelt a tempómnak és a szubjektív érzéseimnek.

A pulzusszámot az aktív és az összes elégetett kalória számának meghatározására is használják. A gyorsulásmérő a lépéseket is számolja, mérve a lépésszámot (szám/perc) és a hosszúságot. Ha GPS-kompatibilis telefonnal sportol, az óra meghatározza a tempót és az útvonalat is.

Az utolsó információ az edzéshatás. Ez azonban nem a tipikus formában, anaerob és aerob edzés formájában van jelen. Ehelyett az óra megmutatja, hogy a tevékenység intenzitása alapján hány pontot ad hozzá a Vitality Score-hoz. Erről a funkcióról bővebben az alábbi részben olvashat.

Futóversenyek esetén beállíthatja az intervallumfutást vagy az AI pacer funkciót is, amely gondoskodik arról, hogy tartsa az előre meghatározott tempót. Tekintettel az alacsony árra, kellemesen megleptek ezek a funkciók.

Egészségügyi funkciók

Az egészségügyi funkciók köre alapszintű, de ebben az árkategóriában ez normális is. Az óra okos és pontos intervallummal (1, 10 és 30 perc) méri a pulzust. A rendszer kiértékeli a nyugalmi pulzusszámot is, amelyet az elmúlt 30 nap átlagaként közöl. Van szaturáció- és stresszfigyelés is, amely a beállítások módosításakor automatikusan értékelhető, nem pedig igény szerint (alapértelmezett beállítás).

Napi célok

A napi célokkal az óra arra próbálja motiválni a felhasználót, hogy a hétköznapokon aktív legyen. Minden napra van előre meghatározott lépésszám, elégetett kalóriák száma és az állással megszakított órák száma. A célokat vagy a gyári értékeken hagyhatja, vagy saját belátása szerint módosíthatja. Minden elért célt egy értesítéssel jutalmaz, amely egy kis bátorítást ad a további célok kitűzésére.

Vitalitás pontszám

Az életerő-pontszám egy fokkal magasabb, mint a napi célok. Az alacsony, közepes és magas intenzitású tevékenységekkel töltött perceket értékeli a pulzusszám alapján. Minél magasabb az intenzitás, annál kevesebb időt kell ráfordítani, hogy elérjük a heti célként kitűzött 100-as pontszámot. A gyártó szerint ennek az értéknek a hosszú távú fenntartása pozitív hatással van a felhasználó egészségére.

Az állítás az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatain alapul, amely azt javasolja, hogy a testmozgást a mérsékelt intenzitású heti 150-300 perces edzéssel kell végre hajtani, illetve nagy intenzitású edzéskor pedig heti 75-150 percet érdemes rászánni. A gyakorlatok természetesen kombinálhatók. Mivel nem mindenki van tisztában ezekkel az értékekkel és nem tudja ennek megfelelően megtervezni a tevékenységeit, nagyon nagyra értékelem ezt a mérőszámot az órában.

Az elegendő testmozgás kérdése összetett és sok változótól függ. Tetszik, hogy az óra ilyen módon próbálja leegyszerűsíteni. A vitalitási pontszám azonban továbbra is hasznos, különösen a kezdők számára, akik számára az óra motivációvá válhat a mozgásra és a sportolásra (jó értelemben).

A rövidebb, legfeljebb 4-5 km-es futásaim 6 perc/km körüli tempóval és 140/perc átlagos pulzusszámmal járultak hozzá a 10 pont megszerzéséhez, míg egy hosszabb, 6,5 km-es futás után 5,5 perc/km-es tempóval és 150/min-es átlagos pulzusszámmal akár 30 pontot is szereztem. Tehát az értékek az én esetemben megegyeztek a befektetett erőfeszítésemmel.

Alvásfigyelés

Ha alvás közben viseli az órát, akkor rövid, de tömör elemzést kap reggel az alvásról. Az alapbeállításokban csak az elalvás és az ébredés időpontjáról, az alvás idejéről, valamint a mély és könnyű alvás hosszáról tájékoztat. Ha aktiválja a fejlett megfigyelést, ami növeli az akkumulátor fogyasztását, az óra a REM-fázist és a légzés minőségét is nyomon követi (a vér oxigéntelítettsége alapján). A Mi Fitness alkalmazás a mérések értelmezését és a változtatásra vonatkozó ajánlásokat is nyújt.

Menstruációs ciklus nyomon követése

A hölgyeknek tetszeni fog az egyszerű menstruációs naptár is, amely a következőkből áll. A menstruációs ciklus figyelése egyszerű és könnyű módja a teljes ciklus áttekintésének, a menstruáció előrejelzésének és a menstruáció kezdetének meghatározásának. Sajnos a fejlett funkciók, például a kísérő jelenségek és a komplikációk rögzítése hiányzik az óráról. A fájdalmat, a rosszkedvet és a vérzés mértékét azonban beírhatja az alkalmazásba.

Az életmód jellemzői

Az egészségügyi funkciók köre meglehetősen korlátozott, és főként alapvető eszközöket tartalmaz. A Xiaomi Redmi Watch 5 Active az időjárás, a stopper, az időzítő és a világóra formájában megjelenő klasszikusok mellett olyan funkciókat kínál, amelyek növelik a munka hatékonyságát. Gondolok itt különösen a teendőlistára vagy a produktivitás időzítőre (Pomodoro technika).

Hol kapható Xiaomi Redmi Watch 5 Active
Xiaomi Redmi Watch 5 Active
Értékelés
3.9/5
Az alapvető eszközök és funkciók nem hiányoznak
Az alapvető eszközök és funkciók sem hiányoznak

Van rajta még zseblámpa maximális fényerővel, fehér háttérrel (akár villogó üzemmóddal is), távoli fényképezőgép-zár a mobiltelefonon és médiavezérlő is. De sajnos nincs rajta külön tárhely a zenéknek, de vezeték nélküli fejhallgató-csatlakozás sincsen rajta. Az óra megjeleníti az értesítéseket és néhány emojit is. A Mi Fitness alkalmazásban szerkesztheti azoknak az alkalmazásoknak a listáját, amelyek értesítéseit szinkronizálni szeretné az órával. Az üzenetekre adott válaszok nem állnak rendelkezésre.

A hívástükrözés kellemes meglepetés

Tényleg nem számítottam a hívástükrözés elérhetőségére ebben az árkategóriában. Az órán előre meghatározott üzenettel lehet hívásokat fogadni, visszautasítani és válaszolni. Hívásokat kezdeményezhetünk egy kedvenc kontakt (a telefonos alkalmazásban beállított), a legutóbb tárcsázott szám vagy a numerikus billentyűzeten lévő bármely szám tárcsázásával is.

Tíz kedvenc kapcsolat
Tíz kedvenc kapcsolat

A hangszóróra és a mikrofonra nincs panaszom. A hangminőség a hívások során jó, és a maximális hangerő még zajosabb környezetben folytatott hívások során is elegendő. Egy forgalmas, nagy forgalmú utcán azonban szinte a fülünkhöz kell tartani az órát. Az óra mikrofonjának minőségével a beszélgetőpartner is elégedett volt. A hangom tisztán, szaggatottság nélkül és korlátozott környezeti zajok mellett is jól hallható volt. A forgalmas utca ismét kihívást jelentett, ami nagymértékben csökkentette a hangom hallhatóságát.

Az SOS gomb hívja a vészhelyzeti kapcsolattartót

Az órának egyetlen gombja van, amely a számlap megjelenítésére, a menü megnyitásához és a számlapra való visszatéréshez szolgál. Gyors háromszori megnyomással tárcsázza a vészhelyzeti kapcsolattartót. Ez a funkció így ideális például idősek, gyerekek, sportolók vagy bármely rászoruló felhasználó számára.

Sürgősségi hívás
Sürgősségi hívás

Feltétel, hogy a Mi Fitness alkalmazásban aktiváljuk a funkciót, és állítsuk be a vészhelyzeti kontaktot. A gomb megnyomásakor elindul egy 5 másodperces visszaszámlálás, amely után a kontaktot tárcsázza. A tárcsázást bármikor megszakíthatja. A sebesség, amellyel háromszor kell megnyomni, szinte bárki számára kezelhetőnek tűnik.

TIPP a vészhelyzeti kapcsolatfelvételhez:

Véletlen tárcsázás esetén inkább válassza egy ismerőse elérhetőségét, mint egy vészhelyzeti telefonszámot.

A szám hozzáadásánál figyelni kell a használati utasítás szerint, hogy a számnak nemzetközi körzetszámmal kell rendelkeznie, de a valóságban csak olyan számot adhat hozzá, amelyiknek nincs. Ha külföldön nyomja meg az SOS gombot, a telefon a körzetszám nélküli számot fogja tárcsázni, és sajnos nem fog elérni senkit. Határozottan hiszem, hogy ez a hiba egy frissítéssel javítva lesz.

Következtetés – kinek való a Xiaomi Redmi Watch 5 Active?

A Xiaomi Redmi Watch 5 Active-ot elsősorban alkalmi felhasználóknak és azoknak ajánlom, akiknek nincs tapasztalatuk a hordható elektronikával kapcsolatban. Az óra azoknak is hasznos lehet, akik egy egyszerű eszközt keresnek az alapvető egészségügyi mérőszámaik vagy sporttevékenységeik megfigyelésére, és a fitneszkarkötők kijelzői túl kicsik számukra. Továbbá a gyerekeknek vagy fiatal sportolóknak is hasznos lehet, akik nem egy klasszikus gyerekórát szeretnének a szülői felügyelet miatt, hanem egy egyszerű eszközt a sportolás nyomon követésére.

A Xiaomi Redmi Watch 5 Active egy IPX8 és 5 ATM ellenállással rendelkező műanyag tokot kínál igen kedvező áron. Bár a víz nem árthat nekik, a vízi sportokat így sem támogatja. Ehelyett több mint 140 tevékenységet rögzíthetünk velük, köztük különböző futófajtákat. Az így kapott elemzés tömör és alapvető. A GPS hiánya miatt telefonos kapcsolat nélkül nincs lehetőség útvonal rögzítésére.

Amit azonban határozott pozitívumnak tartok, az a hívástükrözés, amivel ebben az árkategóriában nem gyakran találkozik az ember. Szintén előnyös lehet az SOS gomb, amely szükség esetén tárcsázza a vészhelyzeti kapcsolattartót. A mindennapi működéshez egyéb praktikus eszközök is rendelkezésre állnak. Tekintettel a funkciók egyszerűségére és a fejlett érzékelők hiányára, az óra nagyon tisztességes akkumulátor-üzemidőt kínál.

Hol kapható Xiaomi Redmi Watch 5 Active
Xiaomi Redmi Watch 5 Active
Értékelés
3.9/5
Teszt: Xiaomi Redmi Watch 5 Active okosóra
  • A kivitelezés minősége
  • Akkumulátor
  • Operációs rendszer
  • Kompatibilitás
  • Ár/teljesítmény arány
3.9

Megfizethető óra praktikus funkciókkal

Az okosórák és a fitneszkarkötők közötti határvonal nagyon vékony, köszönhetően néhány Xiaomi modellnek. Ilyen például a Xiaomi Redmi Watch 5 Active, amely kialakításában hasonlít egy okosórára, de felszereltsége egyértelműen inkább a fitneszkarkötők közé tartozik. Napközben figyeli az alapvető egészségügyi funkciókat, számos praktikus életmódfunkciót kínál, és tömören és érthetően értékeli a sporttevékenységeket. Mit kínálnak nagyon kedvező árukért, és mi hiányzik belőlük?

Előnyök

  • Kényelmes ár
  • Hosszú akkumulátor élettartam
  • Hívás tükrözés
  • SOS gomb
  • Egyszerű és világos rendszer

Hátrányok

  • GPS hiánya
  • Korlátozott sportfunkciók
  • Műanyag tok
  • Nincsen úszási mód
Ezt a cikket a szerző a termékkel kapcsolatos valós tapasztalatok alapján készítette. Az értékelést a szerző szubjektív benyomásai befolyásolhatják.
Autor: Martin Dajča
Szerző: Martin Dajča
Szeretem átültetni a tapasztalataimat és a bonyolult gondolataimat a fogyasztók számára érthető nyelvezetre. Szabadidőmben szívesen futok, biciklizem és túrázom a környékemen. Ezért portfóliómban okosórák, autós kamerák és sok más, a mindennapi életet megkönnyítő eszköz bemutatása is szerepel.
Hogy tetszett ez a cikk?
5/5 - (4 hodnocení)
Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Kapcsolódó vélemények

Teszt: Xiaomi Redmi Watch 5 Active okosóra
Xiaomi Redmi Watch 5 Active
Értékelés: 3.9/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram